Trys karaliai

three-kings-1024x621-1024x621TRYS KARALIAI

Kai nušvito Betliejaus žvaigždė,

Trys išminčiai į kelią išėjo.

Gimė kūdikis Jėzus, todėl

Jį pasveikint pirmi jie norėjo.

Aukso Merkelis duos dovanų,

Baltazaras vaikeliui duos miros,

Kasparas jam įteiks smilkalų,

Nes karalių Karalius juk gimė.

Švies Betliejaus žvaigždė danguje,

Trys karaliai prie ėdžių parimo.

Te skambės vėl nuo šiol širdyse

Tie nuostabūs varpai užgimimo.

                                                                         Kęstutis Ivinskis 2021

Lietuvoje trijų Karalių diena minima kasmet sausio 6 – ąją dieną,  ją tradiciškai laikome visų žiemos švenčių pabaiga, kai nupuošiamos eglutės. Šią dieną taip pat  šventinta kreida ant durų rašomos trys raidės +K +M +B. Šios raidės reiškia trijų karalių vardus (Kasparas, Merkelis, Baltazaras), o kryželis prieš kiekvieną raidę reiškia išminčių šventumą.

Šiek tiek istorijos

Pagal šiais laikais paplitusią versiją, vos gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus Betliejaus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną.

Manoma, jog iš tiesų išminčiai buvo astrologai. Stebėdami dangų jie išvydo įsižiebus naują ryškią žvaigždę, kuri, pasak pranašysčių, turėjo simbolizuoti Žydų karaliaus ir žmonių nuodėmių atpirkėjo atėjimą į žemę. Jie nusprendė aplankyti naująjį karalių ir pagerbti jį dovanomis. Karaliais jie pradėti vadinti tik viduramžiais – gali būti, jog karalių titulas kilo iš psalmių, o galbūt išminčiai taip praminti todėl, kad atkeliavo iš tais laikais neįtikėtinai turtingais laikytų Rytų.

Vakarų krikščionys karalius laiko šventaisiais. Istoriškai nusistovėję jų vardai – Kasparas, Merkelis (Melchioras) ir Baltazaras. Manoma, jog Baltazaras yra Arabijos karalius, Merkelis – Persijos, o Kasparas – Indijos. Kiekvienam iš karalių priskiriama po vieną dovaną, iš kurių kiekviena turi simbolinę reikšmę.

Trijų Karalių dovanos:

Smilkalai – Kasparo dovana. Jie simbolizuoja šventumą, išmintį ir dieviškąją palaimą.
Mira (aromatiniai sakai, naudoti ligų bei žaizdų gydymui, senėjimui stabdyti, kūnų balzamavimui) – Baltazaro dovana. Ji simbolizuoja gyvenimą ir žemiškąją egzistenciją.
Auksas – Merkelio dovana. Ji simbolizuoja garbę, turtus ir galią. Dar manoma, jog dovanos simbolizuoja Kristaus prigimtį: auksas yra dovana karaliui, smilkalai – Dievui, o mira – mirtingajam.

Paspaudę žemiau esančią nuorodą galėsite pasižiūrėti filmuką apie Tris karalius

 Filmukas apie Kalėdas  – YouTube

Parengė auklėtoja Vilma Butkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *